Stanou se elektromobily standardem?

Již delší dobu se pomalu ale jistě na silnicích objevují elektromobily. Nelze si nevšimnout registračních značek, které začínají písmeny EL. Vypadá to, že přechod na vozidla poháněné bateriemi jde hladce. Při zkoumání detailů, to ovšem tak snadné nebude. Potíží s tím spojených není úplně málo. Nemalou překážkou je zatím cena těchto automobilů. Abychom někam dojeli, budeme muset investovat přibližně milión korun. Když toto auto budeme po pár letech prodávat, budeme hodně překvapeni, jak málo peněz dostaneme. Je to logické, jelikož nový majitel se bude obávat výměny akumulátorů. Tato „oprava“ bude asi největší oříšek u ojetých elektromobilů. Výměna se totiž pohybuje v řádech statisíců.

Foto: Pixabay

Dobíjecích stanic je stále málo

Další nepříjemností, která na majitele elektromobilů číhá, je dobíjení. V současnosti není jednoduché si tento vůz dobít za stejných podmínek, jako si natankujete benzín do svého klasického vozidla. Pokud nemáte dobíječku doma nebo v práci, máte o zábavu postaráno. Nemluvě o tom, že zásuvky mají tři standardy. Ani cena dobíjení není extrémně výhodná, aby vyvážila ostatní komplikace. Pokud toto auto havaruje, péče o něj má svá specifika a někdy musí auto i na několik dní do speciálního kontejneru. Na vině jsou opět baterie a jejich možné vznícení.

Autopůjčovny zatím alternativou

V současnosti tedy není úplně jasné, zda politici elektromobilu protlačí a s jakým výsledkem. Je možné, že se veškeré snahy zastaví někde na půl cesty a bude se vyčkávat na dobu, kdy budou baterie dostupnější, dobíjecích míst dostatek a elektromobily budou mít dojezd alespoň 1 000 kilometrů. Mnoho lidí v Praze auto už ani nevlastní. Potíže jsou nejen s celou agendou okolo, ale největší oříšek je zaparkovat večer v nedalekém i dalekém okolí domu. Často lidé auto prodají a půjčí si ho v autopůjčovně, pouze pokud ho potřebují. Všechny starosti na sebe přebírá půjčovna aut.

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV