Umělá inteligence v rukou Číny ohrozí svět, tvrdí britská rozvědka

Umělá inteligence, která se využívá správným způsobem, může lidstvu nesmírně pomoci. Vývoje nejrůznějších vakcín se několikanásobně zrychlí. Problém by však nastal, kdyby tuto technologii někdo zneužil. Toho se obává i šéf britské tajné služby MI6, Richard Moore.

Foto: Pixabay

Dle jeho slov pro agenturu Reuters směřují odpůrci Západu typu Číny nebo Rusky velice rychle k ovládnutí umělé inteligence takovým způsobem, který by velice pravděpodobně mohl v dalším desetiletí přinést revoluční geopolitické změny.

Podle Moora je pro Velkou Británii nejdůležitějším zpravodajským cílem Čína, která také dle jeho slov představuje největší nebezpečí. Hrozba se dá čekat i ze strany Ruské federace. Agentura Reuters pak doslova citovala nástupnický projev Moora, který pronesl koncem minulého roku: „Naši protivníci vkládají peníze a ambice do zvládnutí umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky a syntetické biologie, protože vědí, že ovládnutí těchto technologií jim poskytne výhodu.“

Foto: Pixabay

Je proto dle jeho mínění nezbytné, aby se Západ spojil a této hrozbě se společnou silou postavil. Dá se podle Moora očekávat, že v dalších deseti letech budeme svědky revolučního technologického pokroku, jaký tu ještě v historii nebyl. Tato technologická revoluce však může být i globální hrozbou, která může mít dopad i na geopolitiku, což si většina ani neuvědomuje. MI6 se však tímto tématem již zabývá.

Moore také vysvětlil, proč MI6 považuje Čínu za největší hrozbu. Jde o to, že Čína provádí akce „odvážně, rozhodně a ukvapeně“ vždy na podporu svých zájmů. Může také nastat teoretická situace, kdy Peking přecení své síly a špatně si vyloží záměr západních zemí, což může vyústit v krajním případě i ve válku.

Zdroj: Novinky.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV
Follow Me