Pentagon odložil nasazení HoloLens, zakázku za 480 miliard řeší etická komise

Armáda a zbrojení je poměrně aktuální téma několika posledních měsíců. Zhruba před dvěma lety, v rámci modernizace a zapojení nových technologií, se rozhodla americká armáda zařadit do své výbavy i náhlavní soupravu HoloLens od společnosti Microsoft. Tenkrát získala společnost Microsoft tuto zakázku za 22 miliard dolarů.

Foto: Pixabay

Podle původních plánů mělo letos dojít k dodání posledních kusů a aktivnímu zapojení. Americká armáda však rozhodla, že odloží nasazení HoloLens prozatím o rok, což odpovídá do září 2022. Důvodem pak překvapivě není pandemie koronaviru, jako tomu je u většiny problémů technologických společností, ale chytrá úvaha. 

Pentagon si totiž zvážil, že testování produktu od července do září tohoto roku není dostatečné, a proto se rozhodl termín ukončení testování o rok posunout na květen 2022. Tím zaručí větší vyzrálost celé technologie.

Generální inspektor amerického ministerstva obrany však ještě před touto informací zahájil již audit celého systému a není jasné, jakým způsobem se vypořádá tento audit s odložením. V žádném případě prý odložení neznamená to, že by mělo být v souvislosti s HoloLens něco špatně a armáda je odhodlaná dostát svým závazkům.

Hololens má v armádě pak posloužit nejen jako podpora v boji, ale také jako školící nástroj. V praxi by pak pěchota mohla vidět pozice dalších jednotek včetně dalších důležitých údajů z bojového pole. Samozřejmostí je pak noční vidění a obecně i povědomí o celé situaci, jako můžeme vidět u počítačových her.

Takto velký kontrakt si však našel logicky i své odpůrce a kritiky a dle jejich mínění odložení nasazení do aktivního používání nikterak nezmírní pochyby o předražené vládní zakázce. Proti této zakázce se bouřili i někteří zaměstnanci společnosti Microsoft, kteří se odmítají podílet na podpoře vojenské techniky a zbrojního průmyslu. Nicméně podle oficiálního vyjádření se nejedná o výrobu útočné zbraně, ale pouze výbavu pro zvýšení bezpečnosti jednotlivých vojáků.

Problémem může být další novinka z posledních dnů, kdy tito rozbouření zaměstnanci a někteří akcionáři připravili petici proti této zakázce, výsledkem čehož bude ustanovená etická komise, která bude prověřovat právě tuto zakázku. Etickou komisí by v tomto případě měla být právní firma Foley Hoag LLP.

V oficiálním vyjádření společnosti Microsoft pak doslova stojí: „V reakci na požadavky akcionářů zadá společnost Microsoft nezávislé posouzení třetí stranou, aby identifikovala, pochopila, posoudila a řešila skutečné nebo potenciální nepříznivé dopady produktů a služeb společnosti a obchodních vztahů na lidská práva s ohledem na prosazování práva, kontrolování imigrace a další vládní zakázky.“

Zdroj: Engadget.com (odkaz), Time.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV