Foto: Pixabay 

Není to tak dávno, co internetem otřásl zákeřný vyděračský virus WannaCry. Tento kód je odpovědný za výpadky drah, benzínových stanic i celých nemocnic. I když je to již tři roky od doby, kdy poprvé zaútočil stále se nepodařilo odborníkům na kybernetickou bezpečnost prolomit jeho zabezpečení.

Podle společnosti Check Point, zabývající se právě kybernetickým zabezpečením, v letošním roce nabírá tento virus nebezpečně na síle. WannaCry dokáže po infikování počítače se systémem Windows celý systém zablokovat, zašifrovat soubory na pevném disku a za opětovné zpřístupnění či dešifrování požaduje tučné výkupné v bitcoinech.

Foto: Pixabay

Jen za minulý měsíc je zaznamenáno 40x více postižených organizací ve srovnání třeba s loňským říjnem. Podle společnosti Kaspersky dokáže tento vir každý měsíc infikovat více než 4,3 milionů počítačů. Díky nefunkčním počítačům pak byly nemocnice absolutně bez chorobopisů, bez kartoték, bez počítačem ovládaných přístrojů.

V té době však nebyl žádný koronavirus. Nyní jsou u nás v nemocnicích tisíce pacientů nejen s COVIDem a mnoho z nich je napojeno na dýchací přístroje. Pokud by zaútočil tento zákeřný vir, znamenalo by to téměř rozsudek smrti pro všechny pacienty v těžký stádiích.

Zdroj: Novinky.cz (odkaz)