Foto: Pixabay

Hvězdné války jsou notoricky známou sérií filmů vyprávějící příběh rytířů Jedi a jejich protivníků Sithů. Hlavní zbraní v jejich soubojích je pak světelný meč, který se stal zájmem mnoha kluků i jejich tatínků. Opravdový světelný meč byl však dlouhou dobu jen otázkou této sci-fi série. Nedávno se objevila skupina Hackasmith, která zkonstruovala věrnou a hlavně funkční repliku světelného meče. Jde však o jediný exemplář, který je nedostupný veřejnosti.

Většina volně dostupných replik tohoto světelného meče má pevnou čepel se zabudovaným osvětlením. Nejedná se tedy o typické vyjíždění čepele z jílce. Nově však společnost Disney, která je několikaletým správcem ochranné známky Star Wars, představila vlastní verzi světelného meče, který by měl být poměrně věrnou věrnou replikou skutečného.

Nejzásadnější je pro světelný meč je, jak už bylo řečeno, jeho vyjíždění. To by mělo být řešeno vcelku jednoduchým systémem tvořeným dvěma půlkruhovými poloprůhlednými částmi. Celý materiál je pak elastický a jeho tvůrci se přiznali, že hlavní inspirací při tvorbě tohoto patentu byl obyčejný svinovací metr. V jílci nalezneme motor, který se stará o zatahovaní a vytahování čepele. Otázkou však zůstává, zda se jedná jen o dekorační hračku nebo zda tento meč skutečně vydrží i reálné šermování.

Zdroj: theverge.com (odkaz)