Obnovitelná energie z Rakouska málem způsobila výpadek proudu v Evropě

Rakousko patří k zemím, které často kritizují jaderné elektrárny, včetně dostavby našeho Temelína. Nyní však za něj můžou být vděčni, protože jejich elektrárny na obnovitelné zdroje způsobují extrémní výkyvy v síti, což vede k riziku blackoutu.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Minulý týden v pátek téměř nastal v Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, nazývaný blackout. Důvodem byl pokles frekvence v elektrické přenosové soustavě. Původ tohoto výpadku musíme hledat u sousedního Rakouska a dodavatele Energie Wien Energie a EVN.

Hrozící výpadek pak pomohla stabilizovat elektřina z uhelných a jaderných elektráren, která pocházela ze sousedních zemích. Podle mluvčího Energie Wien jsou však takovéto zásahy do sítě z dlouhodobého hlediska naprosto neudržitelné.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Ředitel Energie Wien se pak domnívá, že na vině je pravděpodobně masivní rozvoj obnovitelné energie. Až doposud totiž elektrárny dodávaly stabilní množství elektřiny, kdežto v případě obnovitelných zdrojů energie závisí množství energie na slunečním svitu či na intenzitě větru. Běžně se tak stává, že v jednu chvíli dosahuje síť svého maxima a vzápětí se propadne pod udržitelné minimum.

Tento fakt potvrzuje i počet krátkodobých navýšení množství elektřiny v síti. Před několika lety totiž musely zástupci Energie Wien zasáhnout pouze 15x do roka. Nyní se toto číslo navýšilo až na 240x za rok. Menší výpadky energetická společnost dohání pomocí elektráren na zemní plyn.

Mluvčí společnosti EVN, Stefan Zach, zase kritizuje energetické hospodaření Rakouska obecně. Podle něj až příliš Rakousko spoléhá na jaderné elektrárny v okolních zemích, proti kterým Rakušané tak často a rádi demonstrovali.

Řešení pak Rakouské energetické společnosti spatřují ve výzvě určené pro Rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren. Na obnovitelné zdroje není možné se dlouhodobě spoléhat, protože neprodukují stabilní množství elektřiny, i když je jasné, že budoucnost patří právě těmto energiím. Rakouští představitelé na druhou stranu stále kritizují výstavbu jaderných elektráren, i když by bez nich situaci minulý týden vůbec nezvládly.

Zdroj: de24.news (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV