IT pro Tebe

Obnovitelná energie z Rakouska málem způsobila výpadek proudu v Evropě

Rakousko patří k zemím, které často kritizují jaderné elektrárny, včetně dostavby našeho Temelína. Nyní však za něj můžou být vděčni, protože jejich elektrárny na obnovitelné zdroje způsobují extrémní výkyvy v síti, což vede k riziku blackoutu.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Minulý týden v pátek téměř nastal v Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, nazývaný blackout. Důvodem byl pokles frekvence v elektrické přenosové soustavě. Původ tohoto výpadku musíme hledat u sousedního Rakouska a dodavatele Energie Wien Energie a EVN.

Hrozící výpadek pak pomohla stabilizovat elektřina z uhelných a jaderných elektráren, která pocházela ze sousedních zemích. Podle mluvčího Energie Wien jsou však takovéto zásahy do sítě z dlouhodobého hlediska naprosto neudržitelné.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Ředitel Energie Wien se pak domnívá, že na vině je pravděpodobně masivní rozvoj obnovitelné energie. Až doposud totiž elektrárny dodávaly stabilní množství elektřiny, kdežto v případě obnovitelných zdrojů energie závisí množství energie na slunečním svitu či na intenzitě větru. Běžně se tak stává, že v jednu chvíli dosahuje síť svého maxima a vzápětí se propadne pod udržitelné minimum.

Tento fakt potvrzuje i počet krátkodobých navýšení množství elektřiny v síti. Před několika lety totiž musely zástupci Energie Wien zasáhnout pouze 15x do roka. Nyní se toto číslo navýšilo až na 240x za rok. Menší výpadky energetická společnost dohání pomocí elektráren na zemní plyn.

Mluvčí společnosti EVN, Stefan Zach, zase kritizuje energetické hospodaření Rakouska obecně. Podle něj až příliš Rakousko spoléhá na jaderné elektrárny v okolních zemích, proti kterým Rakušané tak často a rádi demonstrovali.

Řešení pak Rakouské energetické společnosti spatřují ve výzvě určené pro Rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren. Na obnovitelné zdroje není možné se dlouhodobě spoléhat, protože neprodukují stabilní množství elektřiny, i když je jasné, že budoucnost patří právě těmto energiím. Rakouští představitelé na druhou stranu stále kritizují výstavbu jaderných elektráren, i když by bez nich situaci minulý týden vůbec nezvládly.

Zdroj: de24.news (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

8 názorů na “Obnovitelná energie z Rakouska málem způsobila výpadek proudu v Evropě”

  1. Václav Plachta

   Jeden hloupý článek pro přemoudřelé laiky, a hned je tu kritika “zelených”, kteří jsou v tom samozřejmě nevině. Všechny státy EU, to znamená političtí představitelé – ne “zelení”, se dohodli na rozvoji alternativních zdrojů. Technicky je to možné vyřešit, a k blackoutům docházelo i dávno před zelenou energií.

 1. Pavel Kozelský

  Tak to dopadá když o věcech rozhodují nadšení laikové v Bruselu.
  Nyní se tedy musí vybudovat kapacita bateriových polí a nizozemského řešení ukládání energie do mechanických věží spolu s přečerpávacími elektrárnami, kde se přebytek slavné zelené energie uloží a použije se při těchto potížích.
  Budování plynových elektráren je zase jen zbožné přání některé lobby.
  Kapacity všech stávajících zdrojů jsou dostatečné, jde jen o to jak energii uskladnit a použít v okamžiku potřeby. Vše ostatní je plýtvání zdroji.

 2. Bohumil Silber

  …..na vinně je pravděpodobně…. .Takovou arogantní chybu v písemném vyjádření může udělat jen i…t. Mám 76 roků a do základní školy jsem chodil v letech
  1951 až 1959, ale kdybych napsal …na vínně je … tak mi to pan učitel tak vytmaví, že bych šel domů hodně dlouho a rozmýšlel jak to doma vysvětlím.

 3. Rene Mikolas

  SKLADOVANIE ENERGIE POMOCOU ELEKTROMAGNETICKÉHO POĽA
  E= 1/2×L×I^2
  Názov mojej diplomovej práce v r. 1974 bol: “Elektromagnetická supravodivá pumpa magnetického toku”. Išlo u supravodivú pumpu, prostredníctvom ktorej energia bola uskladňovaná v supravodivej cievke (solenoide) s indukčnosťou L, formou energie magnetického toku E= 1/2×L×I^2. V konečnom dôsledku išlo o skladovanie nekonečne tečúceho prúdu vo vyskratovanej supravodivej cievke napumpovanej pomocou supravodičových spínačov, ktoré sa spínali analogicky akoby v režime diódy.. (V tej dobe už kompaktné supravodiče vyrábali slovenské BEZ, n.p.)
  Nabíjacie jednosmerné napätie bolo obdĺžnikové (rovnobežné s osou “x”), s meniacou sa polaritou + a -, pričom do ideálnej cievky pumpovalo prúd lineárneho priebehu (namiesto sínusovky sa zobrazovali trojuhoľníkové priebehy).
  Rozhodujúci bol prvý nabíjací cyklus, ktorý dokázal nabiť solenoid na 90%. Stroskotalo to na malej veci. Tie napäťové priebehy sa museli exponenciálne skracovať ako vysvitlo z matematického aparátu. Dnes by to už nemal byť problém.
  Francúzsko chcelo v tej dobe pokrývať energetickú špičku pomocou 90 tonového solenoidu zapracovaného do skalného podložia po dobu 1 hodiny pre celý štát. Od tých čias som o ďalšom vývoji tejto technológie nepočul. Raz som v autobuse MHD videl študenta ako hľadí do mojej diplomovej práce. Dodnes si neviem odpovedať prečo som ho neoslovil.

Diskuze