Zdroj: Pixabay

NASA vypustila na oběžnou dráhu nový satelit, který má sledovat dopady změny klimatu na světových oceánech a zároveň shromažďovat veškerá tato data pro kvalitnější předpověď počasí. Vědeckému týmu NASA tato mise velice prospěje, protože již třicet let se snaží NASA získávat údaje, které by pomohly lidstvu zdokonalit stávající předpovědi počasí.

Satelit Sentinel-6 Michael Freilich byl vynesen ze základny Vandenberg v Kalifornii pomocí rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX. NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou chtějí vyslat druhý satelit Sentinel-6B na oběžnou dráhu za zhruba pět let.

Samotné měření hladiny oceánů pak bude probíhat následovně: satelit vyšle kolmo k Zemi elektromagnetický signál a následně změří, za jak dlouho se vrátí jeho odraz. To umožní vědcům a meteorologům vypočítat, zda a jak rychle se zvedá hladina světových oceánů.

Díky nové technologii zabudované v satelitu můžou vědci zkoumat hladinu v daleko vyšším rozlišení než doposud a také o mnoho blíže ke břehu. Tím se dá včas varovat před vznikající bouří, protože při bouři se lokálně navyšuje hladina tamních vod.

Zdroj: The Verge.com,  NASA.gov