IT pro Tebe

NASA vypustila satelit pro měření stoupající hladiny oceánů

NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou nechala vynést raketou Falcon 9 od SpaceX nový satelit, který má za úkol monitorovat pomocí elektromagnetických paprsků hlídat narůstající hladinu oceánů a dopomáhat meteorologům k identifikaci bouří.

Zdroj: NASA.gov

NASA vypustila na oběžnou dráhu nový satelit, který má sledovat dopady změny klimatu na světových oceánech a zároveň shromažďovat veškerá tato data pro kvalitnější předpověď počasí. Vědeckému týmu NASA tato mise velice prospěje, protože již třicet let se snaží NASA získávat údaje, které by pomohly lidstvu zdokonalit stávající předpovědi počasí.

Satelit Sentinel-6 Michael Freilich byl vynesen ze základny Vandenberg v Kalifornii pomocí rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX. NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou chtějí vyslat druhý satelit Sentinel-6B na oběžnou dráhu za zhruba pět let.

Samotné měření hladiny oceánů pak bude probíhat následovně: satelit vyšle kolmo k Zemi elektromagnetický signál a následně změří, za jak dlouho se vrátí jeho odraz. To umožní vědcům a meteorologům vypočítat, zda a jak rychle se zvedá hladina světových oceánů.

Díky nové technologii zabudované v satelitu můžou vědci zkoumat hladinu v daleko vyšším rozlišení než doposud a také o mnoho blíže ke břehu. Tím se dá včas varovat před vznikající bouří, protože při bouři se lokálně navyšuje hladina tamních vod.

Zdroj: The Verge,  NASA.gov

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

1 názor na “NASA vypustila satelit pro měření stoupající hladiny oceánů”

  1. Milan Kochaník

    Tak vzhledem k tomiu, že tzv. nikoliv náhodou nazývané nadmořské výšky jsou výsledkem práce vyšší geodezie, totiž velmi přesné nivelace a gravimetrie a dále dosti složitých přístrojů maregrafů, kterými se z dlouhodobého hlediska zjistí hladina moře vůči pevně stabilizovanému bodu v terénu, tak nelze naprosto nijak žádné zdvihy hladiny vlivem zvýšení oceánu v milimetrech zjistit. To je zcela naprosté nepochopení situace. A navíc, i vlivem vysokého tlaku dojde k stlačení hladiny v místě, kde působí na oceán a na to konto v okolí, kde tlak je pochopitelně nižší, voda z místa, kde fakticky ubyla se nalije do míst, kde tuto hladinu zvýší. Pokud se takovýto jev s tlakovými výšemi někde ustálí, kde nebýval, tak to pak znamená, že místní lidé mají dojem, že jako oceán stoupl. Ale nikoliv, nestoupl vlivem většího množství vody z ledovců, ale vlivem různého rozložení tlaků vzduchu lokálně. A navíc prostě mm přírůstku nejdou takto zjistit. To proto, že to je něco podobného , jako tvrdit, že při měření totální stanicií bez užití hranolu můžeme konkurovat základnovým měřením. Nemůžeme, je tu problém s fyzickou realizací toho bodu, na který zaměřujeme s přesně nacentrovanou totálkou na bodu stanoviska a jen optický hranol, který má přesný geometrický střed, lze vztahnou ke konrétní délce, ale nikoli paprsek , který je odražen od nějakého rohu baráku či zdi, která nemá potřebnou geometrckou přesnost. Ale jelikož ne každý je absolvent vyšší geodezie, tak to samozřejmě na většinu v tomto oboru měření výšek neznlých lidí může zapůsobit. To, co mohou zjistit, jsou jen cca od 20 cm a výše rozdíly, ovšem ty nevznikly vlivem tání ledovců a navíc, vlivem graviotace se voda rozloží do plochy ekvipotenciálu.
    Podle uvedeného návodu by asi stačilo, když by to bylo tak přesné, jak zde se sanží namluvit tímto článkem zahodit maregrfafy i stabilizace pevnými body nadmořských výšek i metody velmi přesné nivelace a gravimetrie.
    To by se ovšem musilo nejprve projevit v náplních výuky oboru geodezie, ovšem nic takového se z pochopitelných důvodů nechystá. Prostě, je to jen obyčejný humbug a nepochopení metodiky měření nadmořských výšek, tedy i přímo výšek mořské hladiny, z které se při určování nadmořských výšek vychází.

Diskuze