Google zavádí místo rosničky umělou inteligenci pro předpověď počasí

Google se rozhodl, že předpovědí počasí a zejména ty hodinové jsou více založeny na náhodě a pravděpodobnosti než na regulérním výpočtu. Rozhodl se proto, že nasadí svou umělou inteligenci a propojí ji s databázemi dvou největších společností mapujících satelitní snímky a atmosféru. Výsledkem je unikátní systém, který z velkou přesností určí hodinovou předpověď kdekoliv na Zemi.

Zdroj: Pixabay

Společnost Google se snaží neustále vylepšovat všechny své aplikace a služby. Jednou z hojně používaný aplikací je pak předpověď počasí, která se stala již součástí našeho běžného života. I zde se Google snaží zavést umělou inteligenci, na které pracuje již od roku 2017. Ta by měla předpovídat vývoj počasí na základě mapových dat.

Většina z nás zkrátka na svém mobilním telefonu klikne na tlačítko pro zobrazení předpovědi počasí na další hodiny a ani si neuvědomuje ten náročný proces zpracování dat. Doposud veškerá data vycházela víceméně ze satelitních snímků. To je dosti náročné a hlavně z hlediska hodinových předpovědí i velice nepřesné. Jason Hickey, softwarový inženýr u společnosti Google, přiznal, že již od roku 2017 intenzivně pracuje na umělé inteligenci, resp. metodě strojového učení, která by dokázala zpracovat údaje z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Zdroj: Pixabay

Na základě údajů z NOAA by totiž hodinové předpovědí počasí byly nesrovnatelně přesnější. Navíc se Google rozhodl navázat partnerství s NESDIS (Národní satelitní, datová a informační služba), což by mělo mít za následek mimo přesných předpovědí i možnost včas varovat občany přes blížícími se hurikány a tornády.

Je logické, že pomocí efektivně nastavené umělé inteligence půjde zpracovat nepřeberné množství dat rychleji a tím i vydávat lepší předpovědi počasí. Díky kombinaci výkonné umělé inteligence a databáze dat od NOAA a NESDIS dostane uživatel tu nejpřesnější předpověď kdekoliv na Zemi. Prozatím je nový systém stále v testování a neví se, kdy bude uveden do ostrého provozu.

Zdroj: Google Blog.com

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV