Zdroj: Pixabay

Pokud se podíváme na přehled nejpoužívanějších a nejpopulárnějších prohlížečů zjistíme, že za posledních pár let je první místo obsazeno Chromem od Googlu, který používá zhruba 70% uživatelů. Nyní je však pravděpodobné, že se vše může změnit. Podle dostupných zpráv by měly některé z amerických orgánů skládat materiály k tomu, aby přinutily Google prodat svůj prohlížeč.

Navíc je do celé záležitosti zapletené i americké ministerstvo spravedlnosti, které spolu se státním zástupcem obviňuje Google z porušení antimonopolních zákonů. Ve hře však není pouze prohlížeč Chrome, ale i podíl společnosti Google na reklamních trhu. Podle všech dostupných zpráv se právě připravuje komplexní žaloba na Google, která obviňuje Google ze zneužívání ovládání trhu přes svůj vyhledávač, který je silně navázán na prohlížeč Chrome. Dalším bodem obžaloby má být i postavení Chrome a obecně služeb Google v rámci jeho vlastního operačního systému Android.

Zdroj: Pixabay

Celý spor může nakonec vygradovat i v novou aféru, protože Google stejně jako další technologičtí giganti čelí ze všech stran náporu z důvodu větší ochrany osobních údajů či opatření v rámci hnutí black live matter. Pokud by nakonec musel Google přeci jen odstranit svůj chrome, musel by pravděpodobně překopat i řadu svých dalších služeb a produktů, protože například chormebooky mají jako stěžejní aplikaci či ekosystém právě Google Chrome. Podle neověřených zdrojů má rozhodnutí být známo do několika týdnů, avšak ani jedna ze zúčastněných stran nechce tuto situaci komentovat.

Zdroj: Politico.com