Elon nabídne rozvojovým zemím internet za cenu vyšší než jejich průměrná mzda

Na světlo světa unikly první cenové nabídky na příjem internetu od Starlinku. Měsíční paušál za 50Mb/s internet je 100 USD, což je více než průměrná měsíční mzda v rozvojových zemích, pro které měl být tento internet primárně určen.

Zdroj: Pixabay

Elon Musk začal před několika lety vyvíjet v rámci své společnosti SpaceX řadu satelitů Starlink, které mají vytvořit speciální konstelaci na oběžné dráze. Pomocí těchto satelitů Starlink pak bude schopen nabízet internetové připojení na většině míst na Zemi. Celkově by na oběžné dráze mělo být 12 000 satelitů s tím, že první série satelitů byla do vesmíru vynesena již v květnu 2019.

Nyní po více než roce od vynesení prvních satelitů se dostali na veřejnost i první předběžné cenové nabídky. Podle jednoho z betatesterů, který tuto informaci zveřejnil na Redditu, by se za terminál mělo platit v přepočtu 11 550 Kč bez DPH a poté měsíční paušál 2 300 Kč bez DPH. V ceně by pak mělo být internetové připojení o rychlosti 50 – 150 Mb/s při latenci 20 – 40 ms.

Starlink sice tuto nabídku veřejně nepotvrdil, avšak byla potvrzena e-mailem právě onomu testerovi. Celá síť by pak měla být hotova do léta 2021, kdy by měla klesnou latence na 16 – 19 ms. V tuto chvíli je Starlink stále ještě nestabilní. Nižší rychlost je také zapříčiněna tím, že na oběžné dráze je pouhých 775 satelitů.

Při vytížení všech plánovaných 12 000 satelitů bude rychlost logicky větší. V současnosti však nepředstavuje Starlink žádnou lákavou nabídku, protože cena za tuto přenosovou rychlost je nadsazená a i na českém trhu, kde jsou obecně operátoři dražší, by měla nejspíše problém uspět v konkurenci.

Zdroj: Arstechnica.com

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV
Follow Me