Budou flashky k ničemu? Nové USB 4 přinese i nový port.

Technická specifikace nového standardu USB 4.0 napovídá, že by neměl využívat klasický USB port typ A, ale menší. Důvodem je obecný trend zmenšovat porty. Zaručenou kompatibilitu má pouze s USB 3.2, všechny další zařízení s USB nižších verzí budou muset případně použít adaptér.

Zdroj: Pixabay

Již v loňském roce se objevili na veřejnosti nové specifikace pro USB 4. generace. Předchozí verze USB využívali stejný port, který je označován jako typ A. Jinými slovy ať uživatel používal USB 2 či USB 3, mohl stále využívat stejných flash pamětí, protože obě verze byly navzájem kompatibilní, a to již od první verze z roku 1996.

Podle informací ze serveru Techradar by hostitelský řadič USB 4.0 měl být dodáván hned ve třech verzích, a to 0x9A1B, 0x9A1D a 0x9A13. To zkrátka znamená že USB typ A bude pro USB 4.0 příliš velký a tudíž není v tuto chvíli zaručena nějaká kompatibilita. Jedinou kompatibilitu by mělo USB 4.0 mít s USB 3.2.

Je také možné, že nové notebooky postavené na Intel čipech budou mít v rámci úspory místa zabudovány pouze USB 4.0 a pro práci s klasickou flashkou s USB 2 si bude muset uživatel pravděpodobně pořídit příslušný adaptér.

Tento vývoj se dal celkem očekávat vzhledem k obecnému trendu zmenšování portů a zařízení. V minulosti jsme již takové změny zažili, když port PS/2 používaný na klávesnici a myš byl vytlačen právě USB portem. Pozitivní na nové verzi USB je samozřejmě přenosová rychlost, která dosahuje až 40 gigabitů za sekundu.

Zdroj: TechRadar.com

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV
Follow Me