Chytrá rukavice převede znakovou řeč na mluvené slovo

Mladý vynálezce z Keni vyvinul převratnou novinku – rukavice, které dokáží rozpoznat nejen pohyb ruky a prstů, ale i jednotlivých článků. Tyto informace dál předává do mobilního telefonu, který následně dokáže vyslovit větu.

Foto: Pixabay

Poměrně velké procento lidí dnes bohužel trpí různými vadami, které z nich činí neslyšící. I když existuje znaková řeč, je zde stále komunikační bariéra mezi slyšícími a neslyšícími. Jednoduše řečeno – neslyšící člověk se se zdravým těžko dorozumí, leda pomocí nějaké pantomimy. 

I když se v minulosti řada vědeckých týmů pokoušela s tímto problémem něco udělat, jejich řešení nebyly až tak pro praktický život. Nyní však svitla naděje v podobě mladého 25 letého inženýra a vynálezce z Keni, Roye Allela. 

Přišel totiž se speciálními rukavicemi Sign-IO, které dokáží převést pohyby rukou při znakové řeči na mluvené slovo. To umožňuje neslyšícím si normálně promluvit s kýmkoliv chtějí. Tyto rukavice Sign-IO jsou vybaveny speciálními senzory snímající pohyb a ohnutí každého článku u každého prstu. 

Rukavice se pak propojí s aplikací určenou pro operační systém Android, kterou vyvinul sám Allela. Aplikace využívá funkci, která je běžně používaná pro převod textu na řeč, pro převod gest na řeč. Důvodem a hnacím motorem pro mladého vynálezce byla jeho šestiletá neteř, která je sama neslyšící.

"Když moje neteř nosí rukavice, spáruje je se svým nebo s mým telefonem a pak už začne ukazovat gesta a já jsem z toho schopen pochopit, co chce říci. Stejně jako všichni uživatelé znakového jazyka, i ona je velmi dobrá při odezírání ze rtů, takže rozumí i tomu, co říkám já."

Roy Allela

Sám nejdříve zkoušel nasadit své rukavice v jedné venkovské škole v okrese Migori, nacházející se v jihozápadní Keni. Jeho cílem pak je rozšířit tyto rukavice na všechny školy, kde se nacházejí děti se zvláštními potřebami. Prozatím jsou rukavice stále ve fázi prototypu, i přesto vyhrály v roce 2018 cenu “Hardware Trailblazer Award” a zároveň se umístily jako druhé na Inovačním stipendiu pod Královskou akademií strojních inženýrů v Londýně. Odborníci odhadují, že poté, co se dostanou na trh mohou v krátké době přinést mimo spokojenost nemocných i miliardové zisky.

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV
Follow Me