Foto: Pixabay

Astronomové učinili prazvláštní objev. Zjistili, že v Mléčné dráze – neboli v naší galaxii – existuje extrémně velká hvězdná černá díra. Podle profesora Liou Ťin-fenga z Národní astronomické observatoře Číny by takto velká hvězdná černá díra v naší galaxii vlastně vůbec existovat neměla. 

Tato masivní černá díra dostala název LB-1 a je od nás vzdálena jen 15 tisíc světelných let. Podle odborných výpočtů by LB-1 měl mít „lehkou nadváhu“ protože je 70krát těžší než hmotnost Slunce.

Překvapivý se tento údaj stal právě kvůli hmotnosti LB-1, protože až do současnosti se většina vědecké obce domnívala, že nejtěžší černá díra musí být maximálně 20krát těžší než Slunce, což tato převyšuje hned 3,5x. Teď se vědci přou o tom, jak taková velká díra mohla vzniknout a v úvahu připadá především varianta kolize dvou černých děr. Tato teorie má jediný problém – žádná hvězda by v blízkosti takové kolize nemohla přežít.

Objev této černé díry byl čistě náhodný, protože vědci ji nechtěně „spatřili,“ když pozorovali hvězdy pohybující se kolem ní. Agentura Reuters uveřejnila informaci, že za objevem LB-1 stojí velký čínský teleskop, kdežto podrobnější popis a fyzikální vlastnosti LB-1 pomohly upřesnit speciální dalekohledy na Kanárských ostrovech a v USA.